2. 12.    - kratka pisana provjera (RL, 3. cjelina)

9. 12.    - kratka pisana provjera (RL, 4. cjelina)

Evo nas na stranicama povijesti. Ovdje ćete pronaći najvažnije informacije vezane za nastavu povijesti u našoj školi. Na ovim stranicama možete putovati kroz vrijeme, poput vremeplova.

prapovijest                                                                   stari vijek

JUTARNJE INFORMACIJE ZA RODITELJE: četvrtkom od 8.30 do 9.00 sati
putem maila: kristina.pavletic-prodan@skole.hr
putem telefona: 091 666 4132

Prva hrvatska tiskana knjiga

Dan knjige – 23. 4.

Iako današnje mlade generacije baš i ne vole tiskane knjige jer se gotovo sve njihove aktivnosti svode na fantastično brze tablete i ostale kompjutorske inačice, svijet tiska još uvijek nije otišao u ropotarnicu prošlosti. Naše današnje rasprostranjene navike korištenja kompjutora, raznih programa i interneta te mogućnosti da se klikom miša može u bilo kojem trenutku doći do gotovo bilo koje knjige na svijetu, nikako ne idu u prilog tiskarskoj i izdavačkoj industriji. Kako god bilo i kako god vam to sada čudno zvuči, posljednjih pet stoljeća tiskane knjige vladale su svijetom.

Prije više od pet stoljeća stvari nisu izgledale baš tako i nikako se nije činilo da će knjige preplaviti svijet i promijeniti način života ljudi. Tijekom 14. stoljeća zbog naglog razvoja trgovine i obrta te pojave novoga građanskog sloja, zapadna i južna Europa doživjele su veliki gospodarski procvat koji je omogućio veliki zamah novom pogledu na život i svijet – humanizmu. Posebice u talijanskim gradovima, koji postaju središta humanista, ovozemaljski život i sam čovjek došli su u središte interesa umjetnika i znanstvenika, koji su težili antičkim idealima. Za razliku od srednjovjekovnog svijeta, koji je u središte stavljao crkvu te vjerske savjete i naputke za svakodnevni život, a obrazovanje kao i pismenost bili su rezervirani isključivo za bogati sloj odnosno obrazovano svećenstvo.

O svemu tome, a posebno o velikim ljudima knjige iz našega kraja govorio je danas ispred Doma za starije i nemoćne u Buzetu gospodin mr. Božo Jakovljević.

Naučio nas je da je Sv. Jeronim koji je preveo Bibliju sa hebrejskoga  i grčkoga na latinski jezik bio upravo iz Istre, iz Zrenja; da je Stjepan Konzul Istranin rođen u Buzetu također pisao knjige te da je prvu hrvatsku tiskanu knjigu Misal po zakonu rimskoga dvora iz 1483. godine dao tiskati Jurij Žakan iz Roča. Spomenuo nam je i Šimuna Grebla iz Nugle koji je zaslužan za mnoga književna djela, npr. Tumačenje muke Kristove iz 1493. godine, Kvadriga (1493.) i Kvarezimal (1498.).

objavio: Kristina Pavletić Prodan   datum: 23. 4. 2015.

Ispis statistike od 8. 9. 2014.