PROJEKTNI DAN - " Zavičaj"

U PŠ Vrh 26. ožujka 2014. učilo se na drukčiji način. Škola nam je tog dana bila cijela Vrhuvština!

Naime, povodom projektnog dana pod nazivom „Zavičaj“, toga dana, podijeljeni u šest  skupina učenici su uz pratnju svojih učitelja otišli pješice u jedan dio Vrhuvštine (Vrh, Dobrova, Barušići, Šćulci, Marčenegla). Šesta je grupa ostala u školi te pripremala zdrav obrok (oslanjajući se na izvorne recepte našeg zavičaja) za ostale učenike i učitelje. Učenici na terenu obilazili su sela i posjećivali najstarije žitelje ovoga kraja s ciljem da od njih otkriju što više o njihovom djetinjstvu odnosno o tome  kako se nekada davno živjelo.

Danima ranije vrlo marljivo pripremljena pitanja za naše domaćine, kao pravi novinari, učenici su  postavljali barba Anđelu iz Medveja, Milenku iz Marčenegle, Josipu iz Šćulci, teti Katinici iz Vrha i drugima. Po povratku u školu, nakon vrlo ukusne marende, učenike je čekao još jedan zadatak: prezentirati drugim učenicima i učiteljima što su saznali od ljubaznih domaćina obližnjih sela.

„U Šćulcima smo otkrili kuću koja datira još iz 1186.godine“, iznenađeno nam je ispričala Leana Marušić, učenica 8.r., koja je sa svojom grupom bila upravo u tom selu. „U Šćulcima smo se upoznali i sa ljekovitošću jetike, koprive, pjernice i rakije kojima su se ljudi liječili u vrijeme dok još nije bilo mnogih lijekova koje u današnje vrijeme, Bogu hvala imamo“, nadovezao se Luka Rašpolić, koji je bio u istoj grupi kao i Leana. Učenici su u više sela od mještana čuli da je Vrhuvština, kao što je to i danas, kraj koji je oduvijek bio privržen Crkvi. Pješice su nedjeljom odlazili u Vrh jer im je bilo važno redovito slaviti svetu misu.

Od mnogih su domaćina učenici imali prilike čuti kako su nekada ljudi sami izrađivali muzičke instrumente. Barba Paškval iz Barušići rekao je da su iste najčešće izrađivali od vrbinog drveta, a gospodin Štelio Sirotić obradovao je učenike izradivši supelu, koristeći trstiku koja se našla nedaleko mjesta druženja. Kuće su se nekada gradile od kamena i blata. Radile su se ručno. Čitavo selo pomagalo je u gradnji, ispričao je gospodin Ivan Černeka. „Ondašnji ljudi više su si pomagali, posuđivali potrepštine jedni drugima, između njih nije bilo svađa i više su se poštivali“, zaključio je Černeka. „Shvatili smo da se nekada, iako se puno radilo, živjelo kvalitetnije i u većem zajedništvu i slozi“, rekla je Laura Petohlep, učenica 7. razreda, koja je sa svojom skupinom (Markom, Leom, Noelom, Ninom i Paolom) bila u  Barušićima.

Na kraju, učenici su  naravno izrazili i svoju želju za još većim brojem ovakvih veselih dana u kojima se uči na drugačiji način.  Ove i još mnoge druge nove spoznaje učenici PŠ Vrh predstavili su na izložbi povodom Dana škole, 31.3. u matičnoj školi „Vazmoslav Gržalja“ u Buzetu.

Ksenija Šćulac, mag. theol.

objavio: Mihaela Kranjčić   datum: 7. 4. 2014.

« Svibanj 2024 »