Predstavljena knjiga "Škole ud enbot"

U ponedjeljak, 29. travnja 2024. godine u 18 sati u holu škole predstavljena je knjiga "Škole ud enbot" koja je nastala u sklopu školskog projekta 2020./21. godine, a namijenjena je svima koji su željni novih znanja o prošlosti hrvatskog osnovnog školstva na Buzeštini u razdoblju nakon Drugog svjetskog rata.

U knjizi se nalaze brojne fotografije, dijelovi dokumentacije, isječci iz novinskih članaka, statistički podaci iz Spomenica škola kao dokumentacijska građa važna za izučavanje ovoga dijela naše prošlosti.

Urednici ove knjige su učitelji Povijesti koji su proučavali Spomenice škola i pripremali tekstove za potrebe izdavanja knjige; Enđi Beučić za Područnu školu Roč i Područnu školu Lanišće, Manuela Šegon za Područnu školu Vrh, Mirjan Flego za Područnu školu Livade i Matičnu školu Buzet do 1992. godine i ja, Kristina Pavletić Prodan za Matičnu školu Buzet od 1992. do 2020. godine.

Glavna urednica knjige je Kristina Pavletić Prodan. Tekstove su lektorirale učiteljice Hrvatskoga jezika: Lorena Prodan, Ida Prodan Krančić i Nataša Vivoda. Naslovnica je rad Vite Perišić, učenice 8.c razreda, dok je dizajn naslovnice izradila učiteljica Likovne kulture Živa Kutnjak Crnić. Knjiga je otisnuta u nakladi od 300 primjeraka u tiskari Weboffset Buzet. Izdavač je Osnovna škola „Vazmoslav Gržalja“ Buzet i ravnateljica Jadranka Bartolić Muzica koja se pobrinula i za financijsku stranu izdavanja knjige.

U programu je sudjelovala vokalna skupina Umjetničke škole Matka Brajše Rašana iz Labina, Područni odjel Buzet s pjesmon Škola od enbot čiji su tekst i glazbu napisali Snježana i Nikola Lovrinić te Matej Krušvar koji je pročitao pjesmu "Voda i malin" nastalu na produženom boravku, a koja je od ukupno 186 pristiglih pjesama na natječaj "Di ča slaje zvoni" u Žminju odabrana među 13 najboljih i bit će objavljena u zbirci pjesama.

objavio: Kristina Pavletić Prodan   datum: 1. 5. 2024.