Dragi učenici i roditelji,

pozdravljam vas na početku još jedne  školske godine  i pozivam vas na suradnju.

Evo nekoliko informacija o tome što je psihologija i tko su psiholozi.

Psihologija je znanost koja se bavi proučavanjem i predviđanjem ljudskog ponašanja.

Školski psiholog je stručnjak koji se bavi problematikom vezanom uz školu i sustav obrazovanja. Školski psiholog radi s djecom koja imaju poteškoće u učenju, pamćenju, zadržavanju pažnje, ponašanju…Isto tako, bavi se djecom koja tuguju, boje se, zlostavljana  su ili zanemarivana od strane obitelji ili drugih. Rad psihologa u školi je prije svega usmjeren na razvoj potencijala učenika, održavanje njihovog psihološkog zdravlja te razvijanje interpersonalnih i socijalnih vještina. Školski psiholog sudjeluje u procjeni psihofizičkog statusa djece od upisa do završetka osnovne škole, timskoj procjeni za određivanje primjerenog oblika školovanja, u postupcima  identifikacije, poticanja i praćenja darovitih učenika i u psihološkim kriznim intervencijama.

Psiholog surađuje s roditeljima i učiteljima kod planiranja  najboljih načina pomoći učenicima . Bavi se i unaprjeđivanjem postupaka odgoja, poučavanja i ocjenjivanja učenika te pomažu učenicima, učiteljima  i roditeljima da razviju svoje potencijale i održe svoje psihološko zdravlje.

Zablude o odlasku kod psihologa

- "Kod psihologa idu oni koji ne znaju sami riješiti svoje probleme!"
- "Ako idem kod psihologa, znači da sa mnom nešto nije u redu!"
- "Kod psihologa idu oni koji su nešto „skrivili“!"

Ove tvrdnje nisu točne. Naime, ljudi su sposobni riješiti svoje probleme, ali im je ponekad potrebna stručna pomoć kako bi u tome uspjeli. Psiholog radi s  ljudima koji imaju uobičajene životne probleme (za razliku od psihijatra koji se primarno bavi psihičkim poremećajima). Učenici ne idu kod školskog psihologa po kazni, zato što su se neprimjereno ponašali, nego zato da im psiholog pomogne da poboljšaju komunikaciju i odnose s drugim ljudima.

Koje su metode kojima se psiholog koristi?

- različiti testovi, upitnici, skale, ankete

- razgovor

- crtež

- promatranje

- radionice u grupama ili u razredu

-predavanja za učenike/roditelje/učitelje…

Kako učenici, roditelji i istali mogu doći na razgovor?

- samoinicijativno

- na poziv psihologa

- prema preporuci i uputi

Stoga, imate li potrebu porazgovarati, slobodno se obratite.

Psihologinja Meri Višić