TEŽINA USPJEHA

Sudjelovanje u sportskim aktivnostima u kojima se uspjeh na natjecanju smatra važnijim od osobne dobrobiti mladih sportaša i u kojima se promiče stav da pobjeda opravdava sredstvo ozbiljno može štetiti samopouzdanju djece, ali i doprinijeti razvoju agresivnosti. Ako se mladu osobu učestalo pritišće da mora postići uspjeh u sportu, a ne ispuni očekivanja, ta još k tome doživi kritike onih najbližih - roditelja i trenera, to može narušiti njeno samopoštovanje i samopouzdanje. Smatram da su druženje i zadovoljstvo mladih u sportu ispred rezultata!

Na zapadu je bavljenje sportom u svim dobnim skupinama mladih svakodnevna pojava. Kod nas je svakodnevno sjedenje ispred dva ekrana (Fejs i igrice) pola dana. Mlada populacija u krevet liježe kasno u noć, dok roditelji snom pravednika misle da je sve OK ako im je dijete doma. Nažalost, sport mnogima ne znači puno ako na treninzima moraju samo raditi, a ne mogu komunicirati i razvijati odnose s vršnjacima. Uloga trenera je razvijati, njegovati i poticati zajedništvo i druženje, svojim ponašanjem motivirati za rad. Stav roditelja, lokalne zajednice, stručnjaka, koji progrmairaju slobodno vrijeme mladih je odlučujuća. Ako nema te svijesti, problem fejs generacija i njena djeca na vlastitoj će koži osjetiti sve posljedice načina virtualnog života u emocionalnom, duhovnom i fizičkom smislu.

Vođena takvim saznanjima osmišljen je i moj izvannastavni rad kroz ŠKOLSKO SPORTSKO DRUŠTVO škole.

Biserka Juretić, voditeljica ŠSD OŠ "Vazmoslav Gržalja" Buzet