2013-04-16 12:00:00

Posjet Svjetskom kadetskom juniorskom prvenstvu u mačevanju

U petak, 12. travnja 2013.g., skupina učenika iz matične škole u Buzetu i područne škole Roč (učenici od 4. do 8. razreda) posjetili su Poreč kako bi prisustvovali Svjetskom kadetskom juniorskom prvenstvu u mačevanju koje se od 6. do 15. travnja održavalo u Poreču.

 

Organizator prvenstva je Hrvatski mačevalački savez koji je u suradnji s Turističkom agencijom F.A.Tours iz Poreča osigurao učenicima besplatan prijevoz do Poreča, posjet muzeju mačevanja i "Kući slavnih" u sklopu dvorane "Žatika" te ulaz na finalne borbe.

Učenici su po prvi puta imali mogućnost čuti nešto više o ovom posebnom sportu i upoznati se s pravilima borbe. Uz stručno vodstvo kroz muzej doznali su puno zanimljviih podataka, kao npr. da su se u Hrvatskoj sve do 1913. godine održavali dvoboji u mačevanju.

Danas mačevanje u Hrvatskoj postoji samo kao sport. Inače, mačevanje je jedan od najstarijih sportova na Olimpijskim igrama.  U suvremenom sportskom mačevanju postoji podjela na individualne i ekipne nastupe, i to u tri discipline: mač, sablja i floret. Iako je u povijesti mačevanje prvenstveno bilo rezervirano za muškarce, danas je to i muški i ženski sport.

Tijekom posjeta učenici naše škole gledali su polufinalne i finalne borbe u mačevanju za muškarce te u sablji za žene. Iako su u finalu navijali za Talijana, juniroski prvak je postao Amerikanac, dok je u sablji najbolja bila natjecateljica iz Ukrajine koja je u tijesnoj borbi (15:14) na kraju bila bolja od Amerikanke. Inače, u mačevanju je važno prvi osvojiti 15 bodova. Igra se po načelu  izgubiš - ispadaš i pobijdiš - ideš dalje. Sablja je najbrže oružje i tu se ne mjeri vrijeme, dok u ostalim disciplinama se borbe održavaju 3 puta po 3 minute (s minutom pauze između). Ove godine se slavi 100 godina Međunarodne mačevalačke organizacije (FIE100). Ova organizacija je osnovana daleke 1913. godine u Parizu (Francuska) pa možda je i zato službeni jezik mačevanja upravo francuski.

U Hrvatskoj, nažalost, mačevanje nije osobito popularno. U Istri je aktivan jedino klub "Špada" u Poreču, dok u ostatku Hrvatske djeluju još klubovi u Zagrebu, Splitu, Karlovcu i Osijeku.

 

 

 


Osnovna škola "Vazmoslav Gržalja" Buzet