2. 12.    - kratka pisana provjera (RL, 3. cjelina)

9. 12.    - kratka pisana provjera (RL, 4. cjelina)

Evo nas na stranicama povijesti. Ovdje ćete pronaći najvažnije informacije vezane za nastavu povijesti u našoj školi. Na ovim stranicama možete putovati kroz vrijeme, poput vremeplova.

prapovijest                                                                   stari vijek

JUTARNJE INFORMACIJE ZA RODITELJE: četvrtkom od 8.30 do 9.00 sati
putem maila: kristina.pavletic-prodan@skole.hr
putem telefona: 091 666 4132

Posjet Kaštelu Petropilosa i Stupu srama u Saležu

Učenici 6.a razreda su za vrijeme sati povijesti posjetili srednjovjekovnu utvrdu Petrapilosu i jedini sačuvani stup srama u Istri.

Tijekom 4. i 5. školskog sata učenici 6.a razreda s učiteljicom povijesti krenuli su put Doline veprova, doline uz rječicu Bračanu. Na uzvisini visokoj 119 m nadmorske visine uzdiže se srednjovjekovna utvrda Kaštel Petropilosa. Utvrda se prvi put spominje u 10. st. Njezina povijest bogata je raznim pričama i legendama, vladarima i feudalcima, vlasnicima Kaštela.

Posjetili smo i Salež. Malo selo gdje se nalazi jedini sačuvani stup srama u Istri. Mještani ga nazivaju Berlin prema imenu kočije koja je prevozila kažnjenike na relaciji Berlin - Pariz. Na stup srama su u srednjem vijeku vezivali osobu koja je nešto zgriješila. Tako cijeli dan vezanu svi su je mogli vrijeđati i pljuvati.

objavio: Kristina Pavletić Prodan   datum: 21. 3. 2017.

Ispis statistike od 8. 9. 2014.