IZVANNASTAVNA AKTIVNOST „KULTURNA I DUHOVNA BAŠTINA ZAVIČAJA“

Kulturna i duhovna baština zavičaja je izvannastavna aktivnost koja se provodi u OŠ „Vazmoslav Gržalja“ Buzet od školske 2012/13. godine. Provodi se u predmetnoj nastavi od 5. do 8. razreda u Područnim školama Vrh i Roč. Voditeljice aktivnosti su Mateja Runko, prof. i Živa Kutnjak, prof.

Kulturna i duhovna baština zavičaja dio je šireg projekta Nansen dialog centra iz Osijeka, a provođenje samog projekta „Kulturna i duhovna baština zavičaja“ u osnovnim školama podržava Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa i Europska Unija.

Predmet „Kulturna i duhovna baština zavičaja“ zasniva se na zajedničkom proučavanju kulturne i duhovne baštine svih zajednica koje obitavaju na određenom području. Omogućuje učenicima da nauče što više o svojem zavičaju, o kulturi i običajima naroda koji žive na ovom području a s ciljem boljeg razumijevanja i poštivanja drugačijih.

Ciljevi i vrijednosti koje promovira KDBZ:

-          tolerancija i poštivanje različitosti; dobne, rodne, jezične, vjerske, svjetonazorske, nacionalne, socijalne

-          poznavanje i poštivanje drugih kultura i duhovnih vrijednosti različitih civilizacija

-          promicanje ljubavi i ponosa prema zavičaju i vlastitom kraju

-          njegovanje kulturne baština kao dijela nacionalnog i kulturnog identiteta

-          promoviranje zaštite i očuvanja okoliša

Metode i oblici rada u nastavi KDBZ-a:

-          pedagoške radionice

-          individualni ,rad u paru, timski rad

-          projektna nastava; istraživanje, proučavanje, intervjuiranje, prezentiranje - izlaganje, vrednovanje, terenska nastava

-          susreti učenika uključenih u KDBZ u drugim školama

Sve nas veže isti kraj

Na nastavi Kulturne i duhovne baštine zavičaja uvijek se nešto radi. smiley

U nastavku možete pogledati izabrane učeničke radove.

Preslice

Freske