Debatne vijesti

ŠKOLSKU LEKTIRU TREBA UKINUTI

Za kraj ove školske godine debatanti našeg kluba susreli su se i malo raspravljali s gimnazijalcima 1. razreda Srednje škole Buzet koje je vodila i pripremala voditeljica srednjoškolskog debatnog kluba Jasminka Miletić, prof.

Ovoga puta nije u pitanju bila debata već rasprava otvorenog tipa. Tema je bila obvezna školska lektira. Učenici su raspravljali o tome treba li ukinuti školsku lektiru ili ne argumentirajući i jednu i drugu stranu. Učenici osnovne škole su prethodno proveli anketu među učenicima od 5. do 7. razreda i pitali ih što misle o lektiri. Pokazalo se da većini učenika lektira nije zanimljiva, no veliki broj njih smatra da je ipak ne treba ukinuti već samo osuvremeniti. Takav stav su iznijeli i gimnazijalci koji su tvrdili da bi u lektiru trebalo unijeti nove zanimljivije naslove, ai obrađivanje lektire provoditi na suvremene i zanimljive načine.
Rasprava se održala u srijedu, 1. lipnja 2016.g., u knjižnici matične osnovne škole u Buzetu tako da se u raspravu uključila i školska knjižničarka, gospođa Mirjana Krbavčić. Svoje profesionalno mišljenje iznijela je i učiteljica Željka Marinković koja je bila u publici te je objasnila na koji način ona svojim učenicima nastoji približiti lektiru.
Na kraju su se svi složili da lektiru ne treba ukinuti već da je nužno da se u popise lektira unesu novi, svježi naslovi i da više naslova bude izborno.

objavio: Zdravka Teklić   datum: 1. 6. 2016.